A Chi valójában csak tökéletlenül közelíthető meg mechanisztikus- materialista eszközeinkkel. Ezért addig, amíg nyugati szokásunk szerint valamit nem tudunk bizonyítani, nem is érdeklődünk a hasznosítás lehetősége iránt.
A kínai és indiai hagyományok és tapasztalati tudás szerint az élet és egészség a szervezetünkben áramló életerővel kapcsolatos. Kínában Chinek, Indiában pránának nevezik ezt az életerőt. Nyugati kultúránk elemző és anyagi szemléletű tudósai több kísérletet tettek ennek az energiának a meghatározására. Fáradozásuk csak részben tekinthető sikeresnek. Az is lehet, hogy inkább megtévesztő az az eredmény, amit eddig elértek. Mindenesetre keresték a kapcsolatot az idegrendszer, a vér és nyirok valamint a Chi között. Amilyen összefüggéseket felfedeztek, az minden bizonnyal értékes. Tudósaink valószínűleg a Chi keringésének csak anyagi változásokban megnyilvánuló következményeivel találkozhatnak.
Általánosan háromféle Chit különböztetünk meg.
A mennyei, vagy égi Chi (Tian Chi)
Hatása az égitestek és a föld kapcsolatában jelentkezik. Befolyással van a föld, és az élőlények állapotára.
E Chinek, az egyensúly helyreállítására tett kísérletei járnak különböző természeti katasztrófákkal, és szélsőséges vagy szokatlan jelenségekkel.
Természetesen befolyásolja az emberi Chit is, ennek magyarázatát kísérli meg az asztrológia, és a jövendőmondás..
A földi Chi (Di Chi)
Magába fogadja a mennyei Chit, amely befolyásolja és irányítja. A Föld energiái ugyancsak egyensúlyra törekednek. Az egyensúlyvesztésnek markáns jelei vannak, (földrengés) a harmónia viszont az élőlények egészséges fejlődését teszi lehetővé.
A természettel való harmonikus együttéléshez, és a negatív hatások elhárításához nyújthat segítséget a Feng Shui, és a Di Li (geomancia).
Az emberi Chi, (Zen Chi)
Mindkét előbbi energia befolyása alatt áll. Az ember, a természet valamennyi élőlényével egyetemben, a mennyei, és a földi Chi hatásában él.
Az ember Chi Kung gyakorlatok segítségével lehet képes a saját (és más) energiarendszerének a befolyásolására.